Jak zachować się wobec osób korzystających z wózka, lub niepełnosprawnych ruchowo. Czego należy unikać i jak fachowo udzielić pomocy, gdy będą jej potrzebowały.
delikatesy internetowe
Nie wolno zapominać, że osoby korzystające z wózka są ludźmi a nie sprzętami. Nie pochylamy się nad daną osobą by uścisnąć jej dłoń, ani nie rzucamy na nią płaszczy, uważając że jest dla niej wygodnie je trzymać. W żaden sposób nie ingerujmy w przestrzeń osobistą w obrębie wózka osoby niepełnosprawnej.
Nie należy pchać, ani dotykać czyjegoś wózka, ponieważ jest on przestrzenią osobistą danej osoby. Nawet jeśli z dobrą wiarą chwycimy czyjś wózek by pomóc możemy zrobić tak na prawdę więcej szkód, czy to czysto materialnych w obrębie wózka, czy fizycznych osobie niepełnosprawnej.
Osoba odpowiedzialna za zarządzanie budynkami, powinna zadbać by podjazdy i wejścia przeznaczone dla osób niepełnosprawnych był dla nich dostępne i wolne od wszelakich przeszkód typu pojemniki na śmieci, samochody. Ważne jest również by miała swobodny dostęp do tego, co znajduje się na półce, dlatego powinny one być na właściwej wysokości.
Gdy rozmawiamy z osobą poruszającą się na wózku starajmy się usiąść na jej poziomie, by móc komfortowo nawiązać kontakt wzrokowy.
Osoby poruszające się przy pomocy laski lub kul potrzebują ramion, aby utrzymać równowagę, więc nie wolno jej za nie chwytać. Osoby mające problemy z poruszaniem opierają się czasem o drzwi, aby je otworzyć. Dlatego nie otwierajmy im drzwi bez uprzedzenia, by im pomóc. Należy zatem najpierw zapytać się czy chcą aby udzielić im pomocy.
zolux
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz