Ćwiczenia należy wykonywać 3x dziennie, po 30 minut. Rytm ćwiczeń powinien być dostosowany do oddechu. Między ćwiczeniami polecam pacjentce wykonać wdechy i wydechy.
Ćwiczenia dłoni
- Pozycja wyjściowa: kończyna strony operowanej ułożona powyżej poziomu barków.
- Ruchy palców:
- zginanie i prostowanie
- ruchy rozstawne i przeciwstawiania palców
- ruchy palców jak przy pisaniu na maszynie
- podobne ruchy tylko z wyprostowanymi palcami
- ruchy nadgarstka: zginanie dłoniowe, zginanie grzbietowe, przywiedzenie dłoni w kierunku łokciowym i promieniowym, ruchy okrężne
- zaciskanie palców w pięść - wytrzymanie 3 s.- wyprostowanie palców - kilka ruchów wstrząsania kończyną
- zginanie i prostowanie w stawie łokciowym
- nawracanie i odwracanie przedramienia
Ćwiczenia obręczy barkowej i kończyny strony operowanej
Ćw. 1.
Pw.: siedzenie na krześle z oparciem, łopatki wraz z tułowiem przylegają do oparcia, ręce oparte na kolanach trzymają laskę nachwytem. Unoszenie wyprostowanych rąk przodem w górę - zatrzymanie 3s.- powrót do Pw.
Ćw. 2.
Pw. jak w ćw. 1. Zataczanie laską dużych kół w kierunku od siebie i do siebie, z zatrzymaniem w najwyższym punkcie przez 3 s.
Ćw. 3.
Pw. jw. dłonie obejmują końce laski. Ruch odwodzenia kończyny za pomocą laki bokiem w górę - zatrzymanie na 3s. i powrót do Pw.
Ćw. 4.
Pw.: siedzenie okrakiem na krześle, przodem do oparcia, tułów wyprostowany, łopatki ściągnięte, kończyny opuszczone trzymają laskę podchwytem za tułowiem. Trzykrotny odrzut wyprostowanych kończyn do tyłu - powrót do Pw.
Ćw. 5.
Pw. jak w ćw. 4. Przesuwanie laski po tułowiu w kierunku łopatek, które muszą być ściągnięte, a łokcie odrzucone do tyłu- powrót do Pw.
Ćw. 6.
Pw.: siedzenie na krześle z oparciem, ręce wyciągnięte do przodu i trzymają laskę. Ruch obu kończyn w górę za głowę - zgięcie w stawach łokciowych - oparcie laski w okolicy karku z jednoczesnym dokładnym przeciwstawieniem łokci do tułowia - powrót do Pw.
Ćw. 7
Pw. stanie tyłem przy ścianie, kk oparte dłońmi o ścianę pod kątem 90 stopni do tułowia. Wolne maszerowanie palcami po ścianie - zatrzymanie w najwyższym punkcie 3 s. - odjęcie dłoni od ściany - trzykrotny ruch okrężny dłoni , kilka ruchów wstrząsania - powrót do Pw.
Ćw. 8.
Pw. stanie tyłem przy ścianie, łopatki, pośladki i pięty przywarte do ściany, kkg odwiedzione pod kątem 90 stopni. Wolne maszerowanie palcami po ścianie, bokiem w górę- zatrzymanie w najwyższym punkcie na 3s. - odjęcie dłoni od ściany - trzykrotny ruch okrężny dłoni , kilka ruchów wstrząsania - powrót do Pw.
Ćw. 9.
Pw. jak w ćw. 8 Ruch obejmowania tułowia w taki sposób, żeby palce dotykały łopatki strony przeciwnej - powrót do Pw. - - trzykrotny odrzut kończyny do tyłu - powrót do Pw.
Ćw. 10.
Pw. stanie przodem przy ścianie, kkg odwiedzione do 90 stopni . Dalsze odwodzenie kończyny - zgięcie w stawach łokciowych - skrzyżowanie dłoni na plecach na wysokości łopatek - powrót do Pw.
Ćw. 11.
Pw. jw. Przywodzenie kkg bokiem w dół - skrzyżowanie na plecach na wysokości łopatek (ruch zapinania stanika) - powrót do Pw.
Ćw. 12
Pw.: stanie bokiem do ściany w odległości wyciągniętej kończyny, dłoń kończyny operowanej oparta o ścianę, druga kończyna odwiedziona do kąta 90 stopni. Wolne maszerowanie palcami w górę - zatrzymanie w najwyższym punkcie na 3 - 5s. - odjęcie dłoni kończyny strony operowanej od ściany za pomocą ręki zdrowej - trzykrotny ruch okrężny dłoni - kilka ruchów wstrząsania
Ćw. 13
Pw. siedząca lub stojąca, kończyna strony operowanej trzyma piłeczkę lub gąbkę. Kilka ruchów ściskania - przełożenie piki do zdrowej ręki -uniesienie kończyny strony operowanej w górę - kilka ruchów wstrząsania - powrót do Pw.
piszesz.pl
Ćwiczenia i obrazki pochodzą z książki : "Po odjęciu piersi" K.A. Mika