piątek, 15 marca 2013

Uszkodzenia nerwów obwodowych





Obwodowy układ nerwowy

Nerwy tworzące układ obwodowy przewodzą impulsy pomiędzy mózgowiem i rdzeniem kręgowym a narządami.
  • Nerwy czaszkowe to 12 par nerwów czuciowych, ruchowych i mieszanych (czuciowo-ruchowych), unerwiających głównie naszą głowę (narządy zmysłów, gruczoły, mięśnie).
  • Nerwy rdzeniowe to 31 par nerwów mieszanych unerwiających m.in. narządy wewnętrzne, skórę, mięśnie, gruczoły.

Uszkodzenia nerwów obwodowych dotykają najczęściej nerwów, przebiegające przez miejsca anatomiczne, które są najsłabiej chronione. Dlatego też najczęściej występują one w obszarze kończyn górnych.
Nerwy obwodowe zawierają zazwyczaj trzy komponenty: ruchowy, czuciowy i wegetatywny. 
Obwodowe nerwy ruchowe
Uszkodzenie włókien ruchowych prowadzi do porażeń wiotkich (uszkodzenie obwodowego neuronu ruchowego), a w konsekwencji do zaników mięśni unerwionych przez dany nerw.
Uszkodzenie górnego (centralnego) neuronu ruchowego (mózg, rdzeń kręgowy) prowadzi do porażeń spastycznych.
Uszkodzenie dolnego (obwodowego)  neuronu ruchowego (nerwy obwodowe) prowadzi do porażeń wiotkich.
Obwodowe nerwy czuciowe
Przerwanie włókien czuciowych  powoduje  różne zaburzenia czucia (czucie dotyku, bólu, temperatury). Granice zaburzeń bywają zatarte, gdyż dana okolica skóry ciała często unerwiana jest przez gałązki pochodzące z pni różnych nerwów.
Obwodowe nerwy wegetatywne
Uszkodzenie włókien wegetatywnych prowadzi do zaburzeń w ukrwieniu, a tym samym w odżywieniu tkanek ciała. Początkowo pojawia się przekrwienie wynikające z rozszerzenia włókien krwionośnych, a następnie niedokrwienie i następującego niedotlenienie tkanek.
Uszkodzenie nerwów obwodowych nie musi być wynikiem urazu mechanicznego. Może być również spowodowane przewlekłą chorobą, np. cukrzycą. W zaburzeniu tym charakterystycznym objawem jest  stopa cukrzycowa.  Zaburzenie to może wynikać z uszkodzenia gałęzi czuciowych  (pacjent nie czuje drobnych urazów), z uszkodzenia gałęzi wegetatywnych (występuję zaburzenia ukrwienia i odżywienia), lub w wyniku zwiększonej podatności na zakażenia (zwiększony poziom cukru w surowicy – hiperglikemia).
Przewlekła i nieleczona stopa cukrzycowa prowadzi do głębokich i nieodwracalnych zmian, a w konsekwencji do amputacji tej części kończyny. 
http://portalwiedzy.onet.pl


Podział uszkodzeń nerwów
Klasyfikacja Seddona ( z 1943 roku):

  • neuropraksja (neuropraxis) – brak uszkodzenia aksonów, segmentalna demielinizacja; przewodnictwo nerwowe ulega osłabieniu lub zablokowaniu w wyniku kompresji lub naciągnięcia nerwu; klinicznie występują zaburzenia czucia oraz funkcji motorycznej mięśni; objawy ustępują bez wtórnych powikłań po kilku- kilkudziesięciu dniach;
  • aksonotmezja (axonotmesis) – całkowite uszkodzenie aksonów, bez zniszczenia osłonki nerwu (endoneurinum i epineurinum); całkowity zanik funkcji nerwu; w niektórych przypadkach po pewnym czasie następuje regeneracja i powrót czynności (regeneracja trwa kilka – kilkadziesiąt miesięcy); jednak w wielu przypadkach uszkodzenie jest trwałe
  • neurotmezja (neurotmesis) – całkowite przerwanie aksonów, mieliny oraz otaczającej tkanki łącznej; objawy kliniczne przypominają axonotmesis, jednak w tym wypadku nie ma mowy o spontanicznej regeneracji nerwu, dlatego też jest konieczna interwencja chirurgiczna
Klasyfikacja Sunderlanda (z 1951 roku) wyróżnia 5 stopni uszkodzenia:

  • stopień I - blok przewodzenia z powodu kompresji lub niedokrwienia, przy zachowanej ciągłości nerwu, z ogniskową demielinizacją; powrót funkcji nerwu po 2-3 tygodniach; jest to odpowiednik neuropraksji wg Seddona
  • stopień II - uraz aksonu, bez zmian w tkance okołonerwowej; regeneracja nerwu z szybkością  1mm/dzień; odpowiada axonotmesis Seddona
  • stopień III - uszkodzenie endoneurium bez zmian w epi- i perineurnum; powrót funkcji zależy włóknienia śródpęczkowego
  • stopień IV - uszkodzenie wszystkich osłonek z wyjątkiem epineurinum, zazwyczaj wystepuje powiększenie nerwu
  • stopień V - całkowite przerwanie ciągłości nerwu, odpowiada neurotmesis Seddona

Bibliografia:   Fizjoterapia w chorobach układu ruchu, Małgorzata Paprocka-Borowicz, Marcin Zawadzki, Wrocław 2007

3 komentarze:

  1. Palą mnie ręce, brzuch i nogi - trwa to od przeszło dwuch lat.w końcu zostałam zdjagnozowana- uszkodzenie nerów. Od 15 dni przyjmuję Gabapentin Teva 300 mg przez 12 dni od dwuch dni 600 mg i niestety narazie nie czuję ulgi . pieczenie aż do bólu jest chyba większe. Nie robiono mi żadnych badań. Czy Neurolog obrał dobry kierunek ?? Czy jest szansa na wyleczenie. Prawdopodobnie przyczyną uszkodzonych nerów jest chemio i radioterapia ! Pozdrawiam i czekam na pocieszenie mnie bo ból pieczenia jest ostry !!

    OdpowiedzUsuń
  2. Palą mnie ręce, brzuch i nogi - trwa to od przeszło dwuch lat.w końcu zostałam zdjagnozowana- uszkodzenie nerów. Od 15 dni przyjmuję Gabapentin Teva 300 mg przez 12 dni od dwuch dni 600 mg i niestety narazie nie czuję ulgi . pieczenie aż do bólu jest chyba większe. Nie robiono mi żadnych badań. Czy Neurolog obrał dobry kierunek ?? Czy jest szansa na wyleczenie. Prawdopodobnie przyczyną uszkodzonych nerów jest chemio i radioterapia ! Pozdrawiam i czekam na pocieszenie mnie bo ból pieczenia jest ostry !!

    OdpowiedzUsuń
  3. Uszkodzenie nerwów to poważna sprawa przecież. Ja w wyniku wypadku miałam problemy ze zdrowiem, z kręgosłupem głównie. Dlatego rehabilitacja była dla mnie kluczowa, również taka online . Sami zobaczcie na https://carolina.pl/rehabilitacja-online/ jak takie ćwiczenia są możliwe.

    OdpowiedzUsuń